چی را با چی نخوریم ؟! /درباره غذاهای ناسازگارحتماً شنیده اید که می گویند ماست و ترشی را با هم نخورید یا مثلا خربزه را باعسل. این توصیه ها با مبانی پزشکی مدرن قابل توجیه نیست. برخی مردم آنها را رعایت می کنند و برخی به دیده خرافات به آن می نگرند و می گویند ما یک عمر ماست و ترشی را باهم خورده ایم و چیزی نشده است. در واقع باید گفت که اینها نمونه هایی از ناسازگاری های غذایی در طب سنتی است که در بیشتر موارد عارضه آن سریع و ملموس نیست اما علت ممنوعیت مصرف همزمان آنها در طب سنتی ایران، تولید اخلاط نامناسب است که اثر آن بلافاصله برای مصرف کننده مشخص نمی شود و چه بسا ریشه بسیاری از بیماری های مزمن و صعب العلاج امروزی ناشی از  رعایت نکردن دراز مدت همین توصیه ها باشد.

مصرف برخی مواد غذایی ناسازگار با هم امروزه  چندان رایج نیست مانند خربزه با عسل، پنیر با بادام، کله پاچه با انگور، سرکه و انواع ترشی با ماش و حلیم و حلیم با انار. پس خیلی جای نگرانی نیست چون انسان برحسب طبیعت خود بسیاری از این مواد را باهم مصرف نمی کند.

اما مصرف همزمان بعضی از غذاهای ناسازگار با هم، امروزه جزو عادات غذایی بسیار رایج است مانند ماست با هر نوع گوشت یا غذای گوشتی. کمتر سفره غذایی امروزه پهن می شود که در آن ماست به همراه غذای گوشتی سر میز نباشد بخصوص که ترس از پوکی استخوان مردم را به مصرف افراطی لبنیات کشانده است.
مورد دیگر ناسازگاری های ماهی با لبنیات و تخم مرغ است. در حدیث هم داریم که «لا تأکلو السمک با البن» یعنی ماهی را بهمراه لبنیات نخورید. گرچه ماهی به اشکال مختلف پخته می شود ولی یکی از روش های پرطرفدار آن سوخاری کردن ماهی بعد از آغشته کردنش به تخم مرغ است. به هر حال اگر هر از گاهی که ماهی مصرف می کنید آن را با تخم مرغ سوخاری نکنید و یا همراه آن ماست و دوغ نخورید، آسمان به زمین نمی رسد.

برنج با سرکه و انواع ترشی هم یکی دیگر از همین موارد است. در بیشتر موارد ترشی همراه با غذای برنجی خورده می شود که شاید ترک این عادت برای بسیاری از مردم سخت باشد.

شیر گرچه یک ماده غذایی بسیار ارزشمند در طب سنتی است اما با مواد زیادی ناسازگاری دارد از جمله با میوه های تازه، تخم مرغ، مواد غذایی ترش و شور، حبوبات، ترب، سبزیجات خام، شراب خرما وگوشت. امروزه مصرف شیر به صورت مخلوط با میوه هایی مانند موز و توت فرنگی طرفداران زیادی دارد. همچنین در پخت بعضی غذاها از شیر استفاده می شود که ممکن است برخی از اقلام ناسازگار با شیر را داشته باشند.

به هر حال اگر سعی کنید به تدریج برخی از عادات غذایی نادرست خود را تغییر دهید و یا حداقل در مصرف مواد ناسازگار با هم افراط نکنید قطعاً ضرر نمی کنید.

تهیه : گروه پزشکان طب سنتی سایت

واژگان کلیدی : - - - - - - -

۲۳ Comments

 1. هدیه می‌گه:

  من صبحانه به شیر عسل و جوانه گندم اضافه میکنم و به همراه یک لیوان آب پرتقال. به نظرتون ضرر داره؟؟!!

 2. لیلا می‌گه:

  سلام. آیا غذایی که در آن گوشت مرغ و شیر با هم پخته میشوند هم مضر است؟

 3. آروین می‌گه:

  واقعا متن بسیار زیبایی نوشتی ممنون از زحمته تان

 4. زهرا می‌گه:

  ممنون از متن شما. بله فرمایشات شما بسیار درست است. حتی میتوان عسل را روی خربزه ریخت و ببینید که سخت مثه سنگ میشه حالا چه برسه تو معده بره!! ماهی و شیر هم همینطور با هم ناسازگارند… درست گفتید.

 5. جواد 78 می‌گه:

  من که نمیتونم شیر رو خالی خالی بخورم!!حداقل یه قندی بندازیم بالا دیگه نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!

 6. مهرانه می‌گه:

  با سلام
  شیر با تخم مرغ ومیوه ها نخوریم ! دیگه نیاید کیک وکلوچه بخوربم؟!!!!
  سرکه با برنج هم نخوریم. لطفا بگید در روز ما چه اندازه می تونیم سرکه مصرف کنیم و با چه غذائی بهتره که خورده بشه؟

 7. ناشناس می‌گه:

  واقعا ممنون ار برخورد خوب مدیر سایت

 8. مونا می‌گه:

  درباره نان سوال داشتم که ما ایرانی ها با همه جور غذا می خوریم ،اشکالی نداره ؟

  • آسمان می‌گه:

   فرمایش شما موقعی درسته که خوردن نان اضافی برای کسی ضرر نداشته باشه.تازه اگر شرط اول شما یعنی روش درست تهیه اش برقرار باشه! بنابراین به این ماده غذایی هم خیلی نمی شه اعتماد کرد و مصرف زیاد آن در سبد غذایی ما آن هم با این همه بیاریهای سددی در جامعه جای سؤال داره!

 9. آشنا می‌گه:

  پدر بزرگ من خربزه را همیشه با عسل می خورد هیچ اتفاقی هم برایش نمی افتاد

 10. س. ا می‌گه:

  تو این زمونه ای که انتخاب غذا معمولا با خودمون نیست (مثلا کارمندان ) چطور میشع این مواردو رعایت کرد ؟

  • بخش مشاوره طب سنتی می‌گه:

   میتوانیم تا حد امکان رعایت کنیم . بیشتر وعده های غذایی ما انتخابش با خودمون است . ضمنا در رستوران های ادارات هم میتوان حتی الامکان از خوردن غذاهای ناسالم (مانند نوشابه ) یا ناسازگار (مانند ماست با ماهی و گوشت) خودداری کرد.

 11. مهدی برهانی می‌گه:

  بازم همکاران محترم متخصص طب سنتی از کتاب کپی برداری کرده اند
  حداقل یک دلیل علمی میتونه ما رو متقاعد کنه
  اینها دیمی قابل قبول نیست که دانشکده تاسیس شد
  اما با این همه بد نیست

  • مدیریت سایت می‌گه:

   دوست عصبانی ما:
   اینکه مطالب سایت از روی کتابهای معتبر وعلمی طب سنتی ایران مانند مخزن الادویه یا ذخیره خوارزمشاهی یا خلاصه الحکمه تهیه شود نکته مثبت این سایت است یا نه ؟

   • مهدی برهانی می‌گه:

    مدیریت با ادب سایت
    البته این مطالبی که اورده اید را گفتم بد نیست
    اما شما که متخصص در اختیار دارید بفرمایید که کدام مطلب هزار سال پیش را میتوان معتبر دانست و اگر به استناد به این کتب معتقدید پس چرا حجامت را که در احادیث اسلامی انچنان تایید گردیده است را بعنوان شفا تایید نمیکنید
    جوابتون اینه که از حکیم عقیلی یاد بگیرید که در کتاب کاملی بنام خلاصه الحکمه از اول تا اخر علم طب را گفته و دراین بین اسم حجامت و دیگر تدبیرات را هم اورده اند تا انها که اهل حکمتند و دنبال سود جویی نیستند در موقع لزوم و با توجه به وضعیت بیمار اقدام به درمان اساسی نمایند
    این سایت اطلاعات را بطور ناقص ارایه میدهد و در مقابل عوارض ان ضامن است همانطور که موسسه …. در مقابل عوارض حجامت ضامن میباشد
    باز هم بدونید رسالت متخصصین طب سنتی اثبات موضوع طب سنتی از طریق علمی است و کوچکترین اطلاعات ناقص باعث مدیون شدن به خلق میگردد

 12. مهدی برهانی می‌گه:

  اینجا از نظرات استاد خدادادی بهره نبرده اید

دیدگاه خود را بنویسید


Trackbacks